Het bestaansrecht van de ongecorrigeerde man

23 januari 2025 – De eerste maanden van 2025 waren een feestje voor de ongecorrigeerde man. Ze mochten weer bommen gooien, vuurwerk afsteken, drugs maken en verkopen, verkeersdeelnemers van de weg rijden of neerschieten, op mensenmassa’s inrijden, oorlogen voeren, verkiezingen winnen en vooral keihard en ongegeneerd op de borst kloppen en laten zien hoe mannelijk ze zijn.

Ik vind er wat van. Eigenlijk al bijna 60 jaar…

Mannen en vrouwen verschillen, of je het nu leuk vindt of niet. Wie bekend is met de geschiedenis en de gebeurtenissen van de afgelopen vijfduizend jaar weet dat het met name mannen zijn die vaak opvallen. Of willen opvallen. Wat opgeschreven is, blijft, en de geschiedenisboeken staan nu eenmaal vol met mannelijke daadkracht. Dit is een vorm van werkelijkheid die de feiten geen recht doet.

De nare naklank van best veel mannelijke daden heeft een bijsmaak die na analyse en beoordeling vaak niet voor herhaling vatbaar lijkt. En toch blijven mannen grote groepen mensen diep beïnvloeden en hun denken en gedrag veranderden. Het ging de afgelopen maanden (eind 2023) weer alle kanten op, en dikwijls niet zonder slag of stoot.

Nu beweeg ik zelf niet geheel onopvallend door het leven, maar ik heb een broertje dood aan geweld en verderf, gepoch over geld en minachtend gedoe tegen medemensen die net ietsje zwakker staan of anders zijn. Laat ze.

Nog onder moeders vleugels en klaar om verder te kijken dan het speelplein voor de deur verkende ik de buitenwereld en al snel had ik mijn mening klaar over De Man. Ik zag dat mannen hun gedroomde posities lang niet altijd te danken hadden aan zorgvuldig opgebouwd respect en geweldig fraaie prestaties waar ook anderen van mochten meegenieten. Nee, het tegenovergestelde was vaker waar.

Bovendien had en heb ik een hekel aan competitie. Ik geloof in samenwerking. Een concept waarin ik in de decennia die volgden hevig werd teleurgesteld.

Mama told me so…

Toen ik als trotse vader van twee dochters van dichtbij meemaakte hoe enorm groot de verschillen tussen jongetjes en meisjes eigenlijk zijn, was het voor mij klip en klaar dat ik mijn zegeningen mocht tellen. Vaders uit de buurt waren jaloers en spuwden hun gal over geëxplodeerde verjaardagspartijtjes en rampzalige dierentuin expedities met hun zoons, of nog erger, met hun vriendjes erbij.

Toch apart, want tijdens mijn rondjes door de wijk, om kindjes op te halen voor bijvoorbeeld een dagje kinderspeeltuin Julianatoren, vroeg menig ouder zich af of het die dag wel goed zou komen. Natuurlijk kwam het goed. Terwijl de kindjes zich vermaakten in draaimolen, spookhuis en glijbaan las papa Albert zijn tijdschrift of boek, in de schaduw en met een drankje bij de hand. Hoe deed hij dat toch…?

Meisjes luisteren, of willen luisteren. Ze zijn doorgaans voor rede vatbaar. Jongens hebben er iets meer moeite mee. Maar goed voorbeeld doet goed volgen, zo illustreert mijn voorbeeld van de kinderspeeltuin, want ik nam niet alleen buurmeisjes mee. Mijn regels waren en zijn duidelijk. Je mag alles, zolang je maar luisteren wil. Dat lieten mijn kinderen voor die dag zich geen tweemaal zeggen en profiteerde met volle teugen van hun vrijheid.

Grenzen stellen. Iedereen kan het.

Als kinderen een jaar of tien, elf, twaalf zijn, komen er andere krachten in het spel. In 1979, het begin van mijn tienerjaren, had ik al een grondige hekel aan jongens gekregen. Het was hun eigen schuld want ik werd gepest omdat ik anders was. Geschiedenisboeken lezen, politiek volgen, klassieke muziek luisteren en blokfluit spelen, konden niet rekenen op enige sympathie van mijn soortgenoten en ik werd genadeloos afgestraft volgens keiharde wetten zoals het recht van de sterkste. Tja, je krijgt terug wat je geeft. Zie dat vooroordeel maar eens weg te poetsen jongens…

Moeders die de grip op hun kroost verliezen, hebben meer impact op levensloop en toekomst dan ze zich bij het aanbreken van puberteit realiseren. Zodra correctie minder goed werkt, of stopt, en mannelijk gedrag zelfs aangemoedigd wordt, zijn jongens niet meer te houden. Ik haat dat gedrag. Vaders geven dit eerder op dan moeders, zo is mijn ervaring.

Een sportclub, festival, feest, of andere bijeenkomst meed ik vanaf mijn tienertijd als de pest. Echt waar, tijdens diverse fases van mijn leven deed ik mijn best om me aan te sluiten bij een groep mannen. Het lukt me wel, maar na een middag ben ik er toch wel klaar mee en krijg behoefte aan frisse lucht.

Een mannengroep is niets voor mij en ik heb niet het idee dat dit ooit nog zal veranderen. Een gesprek met een man vind ik doorgaans een antropologisch experiment. Een gesprek met een vrouw voelt als een leerschool.

Zodra een moeder – het zijn meestal moeders – de grip op hun zoon kwijtraken en de regie, of enige vorm van invloed, verliezen, komen mannen in een achtbaan die tijdens de rest van hun leven zeer lastig af te remmen is. De verlokkingen stapelen zich op. Denk aan geweld, narcisme, egoïsme, discriminatie, gebrek aan naastenliefde, honger naar geld en macht, negeren van regels, grensoverschrijdend gedrag, kleineren van vrouwen, verlies van omgevingsbewustzijn en noem maar op.

Een oorlog zit dan in en klein hoekje. Grootheidswaanzin ook. Wie zich wel eens tijdens een voetbalwedstrijd tussen een groep kerels bevond, weet wat ik bedoel. Als er alcohol of drugs in het spel zijn, vervagen grenzen sowieso. Ik doe er niet aan mee. De voorbeelden die ik op teevee zie, vind ik al erg genoeg.

Waar zijn de vrouwen?

“Men are afraid that women will laugh at them. Women are afraid that men will kill them.” – Margaret Atwood

Ah ja.

Er is hoop, want als de macht te groot wordt, zorgen genoemde eigenschappen voor een zelfreinigend vermogen dat zijn weerga niet kent. Als de absolute macht eenmaal verworven is, komt de angst. De directe omgeving van de Silverback was keihard nodig om de absolute top te bereiken. Eenmaal bovenaan de ladder zijn deze dienstige naasten irritante ballast geworden en vormen zelfs een bedreiging die rap uit de weg geruimd moet worden.

Competition there will be none.

Herstart USA 20 januari 2025

Wie de geschiedenis kent, kan de toekomst voorspellen. De recente wereldgeschiedenis zit vol met ‘grote’ wereldleiders die zich hun stukje Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Europa toe-eigenden en na behaald succes hun dierbare medestrijders vrij snel uit de weg ruimden. Of dit vandaag de dag nog steeds een succesformule is die werkt, vraag ik mij af.

De coup die thans in de USA plaatsvindt, geeft aan dat er nog steeds lieden zijn die geloven in deze rigoureuze en weinig empathische methode die uitgaat van een beperkt gedachtengoed van een klein groepje mannen. The Impact of Ignorance in al haar glorie…

De USA herstartte op 20 januari 2025 met idealen die slechts een deel van het electoraat vertegenwoordigen en door het andere deel, en een groot deel van de wereld, bekeken wordt als gedrag van een sektarische cultgenootschap op ramkoers. Een slim staatshoofd, handelt nu snel en stelt de relatie met het land bij. En ja, dit betekent een grote beslissing voor wie er woont, regelmatig komt, of zaken doet met de USA. Innovatie is continue verandering.

Kuch… Ik verwacht geen prettig einde, want de Amerikaanse bevolking is nogal verdeeld.

Nawoord en voorspelling

Ik gok dat o.a. Canada zich zal aansluiten bij de EU, of in ieder geval zal afkeren van de grillige USA. China laat de twee honden – USA en Europa – vechten om een been en zal zich richten op die delen van de wereld met behoefte aan welvaart. Denk aan Afrika, Zuid-Amerika en Azië (India!). Wellicht is dit een kans om mensenrechten te respecteren en milieu iets te ontzien zodat zij met een glimlach Amerika kunnen negeren vanwege de dreigende idiote importheffingen en ander nare zaken die ongetwijfeld op de agenda staan.

Europa zou wel eens garen kunnen spinnen bij de huidige machtswisseling. Maar dan moet er wel iets van overeenstemming komen over eenheid van handelen, standpunten innemen en beslissingen nemen. Een meer autonoom en zelfvoorzienend Europa juich ik toe. Keren zij de USA de rug toe?

Rusland heeft geen belangen in een rommelige wereld en heeft de handen vol aan eigen sores. Het Midden-Oosten kan een cruciale rol spelen – pakken – in de tijden die komen gaan. Ik verwacht dat er nieuwe verbindingen gelegd worden en er groepen ontstaan die zich richten op vooruitgang.

Ik wens Europa met name vrouwelijke leiding toe. En tempo natuurlijk.

En zo is het bestaansrecht van de ongecorrigeerde man eigenlijk ook zijn lot. Nou ja, als je het weet kun je er nog iets aan doen. Als je het wilt…

Choose your hard.

Nieuwsberichten

Introductie naar een autoritaire staat of coup; een verslag in nieuwsberichten:

De trans-Atlantische verhoudingen zijn veranderd: ‘Dit is lastig terug te draaien’, 24-1-2026, NOS > De Canadese premier Carney: “Als we niet aan tafel zitten, dan staan we op het menu”, aldus zijn veel bejubelde toespraak. NAVO-secretaris-generaal Rutte sprak verzoenend over ‘discussies’ onder bondgenoten. Sommige andere leiders namen afstand van Carney’s woorden over een breuk of zwakten die af.”

Gooi de Verenigde Staten uit de Navo, 15-1-2026, Rob de Wijk in Trouw

De interventie in Venezuela, 4-1-2026, NOS

The Payoff > “Now there are fewer people in a position to challenge the White House. Trump has fired Justice Department lawyers whom he found too deferential to court orders. He has also axed Democratic members of independent bodies like the Federal Trade Commission and the Consumer Product Safety Commission. He filled top posts in the F.B.I. and the Pentagon with MAGA stalwarts who screen for loyalty within their agencies.

Trump’s allies say the president is doing what every leader does: surrounding himself with people he trusts to implement his vision. But as government records and independent officials vanish, it is becoming more difficult to track key data points in American life — H.I.V. infections, school performance and more.

That leaves politicians to find their own data. It’s easy to do when a cherry-picked statistic can prove virtually any point. At a press conference last week, Trump furnished new jobs numbers from a right-wing economist. He said that they proved his economy was better than Joe Biden’s. Trump finally found the data he wanted.” – 13 aug 2025, NYT

Stafchef Witte Huis kritisch voor Trump: “Heeft persoonlijkheid van alcoholist”, 16-12-2025, VRT Nieuws

Over de Epstein Files, 15-7-2025, NYT

Over de Epstein Files, 14-7-2025, VRT Nieuws

Trump stuurt 700 mariniers en nog eens 2.000 leden Nationale Garde naar LA om protesten te stoppen, 10-6-2025, VRT Nieuws

Opnieuw protesten LA, Trump gaat Nationale Garde sturen, 8-6-2025, NOS

Ruzie Trump en Musk escaleert, 6-6-2025, NOS

Amerikaanse heffingen; waar staan we nu?, 31-6-2025, NOS

Peter Navarro: de architect van Trumps handelsoorlog, 8-4-2025, VRT Nieuws

What if the US crumbled…?, 10-3-2025, IG

Trump agressief in telefoongesprek met Deense premier over Groenland, 25-1-2025, NOS

Rechter zet streep door staatsburgerschapsdecreet Trump, 24-1-2025, NOS

Trump’s slow tariff rollout, immigration, abortion pills and podcasts, 24-1-2025, NYT

Elon Musk’s salute projected onto carmaker’s factory in Germany, 23-1-2025, Global News

WHO-exit en rem op immigratie: de eerste decreten van Trump, 21-1-2025, NOS

Elon Musk maakt opvallend armgebaar tijdens speech bij inauguratie, 21-1-2025, NOS

Groeiende ergernis bij Europese regeringsleiders over uitspraken Elon Musk, 6-1-2025, NOS

The Cult of Trump: A Leading Cult Expert Explains How the President Uses Mind Control, 23-1-2020, Steven Hassan (Bol.com)

Blog: Racisme is angst / Fascisme is het partijprogramma van racisme